Názory, články, ...

Do této nové sekce webu může se svým názorem přispívat kdokoli z Vanče. Rádi zveřejníme každý názor. Text stačí poslat na email uvedený v kontaktech.



Záliba vedla k založení ptačí ZOO

Vaneč

Na severovýchodě třebíčského okresu v malé osadě Vaneč patřící k obci Pyšel je malá ptačí ZOO patřící soukromému majiteli. Není to vlastně ZOO, ale jen plody píle, vůle a odříkání ve své zálibě, kterou je chov vodních ptáků. Soběslav Požár, majitel chovu se podle svých slov dostal ke svému „koníčku“ obrazně řečeno částečně z hlouposti a velkou náhodou. Začal jako malý kluk s chovem jednoho druhu. V pubertě nastala menší odluka a pak se chovu vodních ptáků začal věnovat naplno. Požádali jsme ho o menší rozhovor, aby nám řekl něco o své zálibě, a on nám vyhověl.

Prozraďte čtenářům něco o Vaší ptačí ZOO?

V současné době pěstuji ptáky na ploše 5 tisíc metrů čtverečných se systémem vodních kanálů a rybníčků s tím, že tu mám 80 druhů. Je to druh vodních ptáků – vrubozobí, kteří jsou rozdělení do čeledí kachnice, kachny, morčáči, hoholi, kajky. Ty vzácnější a v našich podmínkách neobvyklé druhy jsou pohledově méně zajímavé. Naopak, čím barevnější druh, tím je méně vzácný z odborného hlediska. Různorodost a barevnost ale naopak oceňují návštěvníci. Pro chovatele jsou neatraktivnější jednobarevné druhy. Většina mého chovu je vlastně exotická, protože ve volné přírodě žijí různě po celém světě. Například Nový Zéland, Austrálie, Jižní Amerika, Severní Amerika, Island, Grónsko a další zeměpisné lokality. Tito ptáci jsou už běžně chováni i u nás a chovatelé si je různě vyměňují mezi sebou, na burzách a výstavách.

Umožňujete turistům příchozím do Vanče projít si Váš chov, jak na něj reagují?

Musím říci, že nejde o žádnou oficiální ptačí Zoo, je to jen má záliba. Samozřejmě tak velký prostor s tolika druhy ptáků neunikne pozornosti turistů, takže přijdou zazvoní, zeptají se, a někdo z rodiny je provede. Já už někdy na víkend raději odjíždím, to je největší nápor. Odborný výklad nedávám, ale zajímavé je, že ty kachny spíše zajímají dospělé, než jejich děti. Ty si kolikrát jen posbírají peříčka. Občas přijedou i ze školek a základních škol z Třebíče.

Kde berete volný čas na tak náročného koníčka, pomáhá Vám někdo?

Náročné to samozřejmě je, a dnes to už dělá v podstatě celá rodina. Dost mě podporuje syn Lukáš, ale nejvíc to chytlo zetě Lukáše Berky, ten pomáhá nejvíc.

Prozraďte nám, jak například přezimují exotické druhy v našich podmínkách, dá se to vyřešit?

Ptáci nejvíce tepla potřebují od noh, když mrzne, protože všude jinde mají peří. Protože mě ale voda v potůčcích nezamrzá, má kolem 4 stupňů tepla, a to stačí na jejich přežití bez speciálních prostředků. Mám tu ale i druhy vyloženě teplomilné na zazimování jako jeřáby, a ti se na zimu schovávají pod střechu. Na to mám zvlášť zimoviště.

Co plánujete do budoucna, shrňte vaši činnost?

Rozšiřovat druhy nebo zvětšovat plochu chovu už asi nebudu. Spíše se zaměřím na to, aby se mi podařilo odchovat druhy, u kterých mě to zatím nešlo. Chovatelství v republice se spíše zaměřuje na to, komu prvnímu se podaří odchov daného druhu. Mezi mé vzácnější druhy patří kačka strakatá, berneška tmavá, jeřáby - těch mám tři druhy, ibize, ten tu řve po Vanči, a to mu uhynula družka, takže je na to řvaní sám. Mám tu černokrkou labuť, a pár černých labutí, které právě hnízdí. Pochlubit se mohu čtrnácti prvoodchovy v republice.

 

SKLENÁŘ, Martin. Záliba vedla k založení ptačí ZOO. Třebíčský deník [online]. 31. října 2008 [cit. 15. října 2010]. Dostupné na WWW: < http://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/zaliba-vedla-k-zalozeni-ptaci-zoo-20081031.html >.